www.f3x.org

TANGA F3B.......

 

    Na dnešek jsem měl naplánováno nafocení mého nového stroje na rok 2009 z dílny Bretamodel . Pri ranní kávě tak nejak jukám na staré známé weby, které nemění svou tvář a jejichž provozovatelé již občas bojují se svou leností něco dopňovat. Jestě v polospánku klikám na Lomcovák a jediné co mě napadlo je, že se mi nejak zaviroval prohližeč ???? Kliknu obnovit stránku a stejný výsledek ! Pak mi to seplo, Roman se probudil ze zimního spánku a obrodil stařičký a spuchřelý Lomcovák ! Neskutečné! A co mě teprve dostalo, tak me o 30 hodin předběhl s mým nápadem on line stavby nového modelu Tanga ! Musím říci, že bych nechtěl být novinářem, který si chystá nějaký úlovek a někdo druhý udělá to samé o fousíček dříve :-) Ve finále mě to dost pobavilo a vlastně jsem rád, že se něco děje a Roman definitivně neutekl od letadélek na běžky a kolo......

Mnoho totek v mé FOTOGALERII !

Nebo příjemnější na prohlížení na rajčeti

    Když jsem před nekolika lety tak nějak přesedlal na vrtulníky, měl jsem z toho perfektní pocit. Stále jsem se učil něco nového,stavba, seřízení i létání byla pro mne země neprobádaná. Po třech letech mi heli vyrostly z průměru rotoru 60 na 160cm, váha z 0,5 na 5,5 kg a výkon motoru z 0,3 na 3 kW......mé létání se otočilo vzhuru nohama a s tou pětikilovou mašinou, jsem byl schopen poletovat a rotorem skoro sekat trávu v invertu, couvat atd.......a to byla konečná. Skoro ze dne na den mi seplo, že to vlastně nikam moc nevede. Oprášil jsem eftřibéčka a veškeré helikoptéry jsem prodal. Ono to všechno co se točí  kolem těchle větrůňků, má opravdu něco do sebe.........:-)

    Každopádně Tanga dnes večer začínám osazovat. Vzhledem k tomu, že jsem je vpodstatě pořídil jako záložní model k Lady 2 tak bych ani příliš nemusel spěchat, ale už kvůli tomu, abych držel krok s Romanem je musim dokončit co nejdříve! :-) a o tom to všechno je! Vzájemně se hecovat a nejak celý ten kolotoč popostrkovat kupředu!

    Osazení bude v mém případě standardní, tzn do krovek přijdou placaté Hitec HS-125...analogová spotřební serva a do trupu se ještě uvidí. Z USA mám opět objednané špičkové Futaby pro ovládání vrtulky u helin třídy 500, digitální  9257....ale začínám mít dojem, že se mi tam vejdou velice na těsno, nehledě na to, že dodání asi nebude úplně podle mých představ. Takže mám krapátko nutkání, použít nějakou hooodně levnou vychytávku.....možná z řad určených pro heli....necham se překvapit :-) Problém mi ovšem nastavá u RX! Mé špičkové přijímače Futaby 5014 G3 asi mají smůlu. Během pár minut jeden podrobím rozborce a pokusu o napasování do titěrného trupíku bez krabičky, případně ve smršťovačce:-).....

    Krátce k eroplánu. Model je dodávan NAPROSTO dokonale dokončený. Protože jsem tři roky vyráběl kompozitová házedla, koukám vždy po detailech, se kterými mají výrobci problémy....dělicí roviny,symetrické přechody,futra se špatnou tolerancí....a mnoho dalších drobností, kvůli kterým jsem se na výrobu vykašlal já :-) Tanga jsou vyrobena na 100 % ! Nechápu jak je něco takového vůbec možné a za 1350 Euro je to vlastně ještě láce! Žádné místečko s propadlým potahem, nic nikde nevystupuje z lomu světla na povrchu křídel! S takovým skvostem je normálně snad škoda létat!

Pokračování příště.......kompletace a osazení modelu

pavel

 

 

LADY II

 V dubnu 2008 jsem se domluvil s Frantou Bayerem ze Zlína na dodání jeho eroplánku LADY II. Jde o soutěžní speciál F3B. K Frantovi jsem od roku 1988 chodil do kroužku a musím uznat, že mě vlastně do F3Beček dokopal on. Moc dlouho mě při létáni nadával a vytýkal mi pilotní chyby, učil mne…..jak jde čas tak se vše obrátilo a Franta mel z mého nápadu otestovat jeho stroj velikou radost. Sám jsem též měl za to, že výsledek bude k něčemu dobrý. Lady II na mne působila jako velice dobry soutěžní model F3B. Měl jsem ho na pačkách jednou, cca před třemi lety, tehdy ještě LADY I se starým trupem. Vzpomínám ze mé rychle hodnoceni tehdy bylo docela pozitivní, v té době jsem létal Furio V od Bretamodel se kterým jsem byl maximálně spokojen. Nálet hodin jsem tenkrát mel dost značný.
Zadání pro Františka bylo jasné, chtěl jsem absolutně pevný a co možná nejlehčí stroj. Pochopitelně jsme se domluvili na nutnosti celouhlíkového provedeni, včetně uhlíkového D-Boxu na náběžce na  vnitřní straně sendviče. Uhlíkova tkanina na potahy cca 80g . Žádná ošizená 60ka . Nosník a spojky vysokopevnostní uhlík UMS.  Výsledek byl famózní! Pevnost úchvatná a hmotnost osazeného a vyváženého modelu 2140 gramů…….
    Lady II je moderní celokompozitový model kategorie F3B, který lze jiste velice uspesne použít i na zavodni létáni F3F. Třídílné křídlo o rozpětí 3100 mm je opatřeno profilem řady DP a je pochopitelně laminováno do negativních forem.Sendvič herexový, laminát uhlíkový Polotovar kopyt byl frezován na CNC frézce. Čtyřservová mechanika na odtokovce je  samozřejmostí.Serva jsem použil analogova Hitec -125  Použití třídílného provedení se středem šroubovaným zvrchu na lože trupu a uší nasouvaných na plné uhlíkové spojky obdélníkového průřezu je dáno praktickým používáním. Franta má malého Forda a třídílné krovky se tam krásně vejdou. Tuto technologii používá již tuším cca 20-25 let a zůstalo tak i u LADY. Trup, opět laminovaný do negativní formy, se skládá jak z uhlíkové tkaniny klasické, tak jednosměrné. Náhony na VOP je proveden uhlíkovými lanovody o průměru 2mm, které naprosto skvěle běhají v šachtách zalaminovanych jiz za mokra do sten trupu….skvělé řešení, na které se komerční modely je těžko hrabou! Pod kabinku se hravě vejdou dvě miniserva, baterky rozumné velikosti a i ten největší přijímač na trhu. Průřez trupu v přední části je prakticky shodný s modelem Precious od Bretamodel. Serva na motýla jsem použil superrychlá Futaba 9257 určená k ovládání vrtulky na elektroheli velikosti midi. Chodí perfektně. Plastové převody nejsou rozhodně na závadu a při nechtěném přistání v cca 170 km/h v Liberci přežila bez úhony. Jejich parametry jsou výborné a cena v USA rozumná. Akumulátory mám osazené 1400mAh Intelect…takové malinké buřtíky…chovají se velice rozumně jak při vybíjeni tak i po napojeni na  nabíječku. Rx Futaba 5014 je to největší od Futaby co lze, Graupner má u svých top produktu rozměry obdobné. Motýl je dvoudílný. Ten kdo toto řešení vymyslel, by si zasloužil řád. Na přepravu úžasné. Za sezonu jsem ho sundával jednou :-)
Pro dovažování na úlohu C-rychlost, se používá až 14 mosazných kostek 30x30X15. Max cca 1300 gramu navrch. Háček je z důvodů dokonalého seřízení posuvný.
Nyní konečně něco k letovým vlastnostem. Musím říci, že jsem si loňské tři týdny při zalétávání s érem opravdu užil. Naposledy jsem od Franty měl model V-33 v roce cca 1993 a to už je hooodně dlouho. Lady má vlastnosti velice dobré. Po seřízení rozumného těžiště je model velice hodný při termice, kdy není problém létat velice daleko a éro samo hodně pomůže. Točení ve stoupáku je opět nádherné, Ani výkluzová zatáčka, ani žádné utahování. Prostě paráda. Citlivost na přetažení je hluboce pod hranici kdy by to snad bylo již nepříjemné. Při rychlosti je to opravdový ďáblík. Jistě je to dané maximální pevností, kterou se podařilo dosáhnout i celkovým návrhem modelu a jeho profiláží. Lady má na stabilní výkony 15-17s a zbytek je jen o rukách a hodinách v lufte. Vzdálenost moc hodnotit nemohu, s érem jsem v roce 2008 létal vlastně jen dvoje závody a bez nich se Béčko prostě neotestuje. Start….pakliže by se tento hodnotil jako samostatná disciplina, je jednoznačně na výbornou! Lady má takový kýbl vztlaku, že se dá naložit i do slabších podmínek a přitom se v pohodě dostane nahoru. No a to je ten základ. Být od zacatku jako pilot v klidu, protože mám rezervu pár metrů na ostatní.
Musím říci, že LadyII je zatím to nejlepší éro co se Františkovi Bayerovi povedlo navrhnout. Alespoň za posledních 20 let určitě. Naprosto konkurenceschopný stroj, vyrobený těmi nejlepšími technologiemi co jsou dnes k dispozici. Nutno podotknout, že nekomerční!!!  Takže všem modelům Lady a jejich pilotům držím na sezónu 2009 palce!

Fotky modelu LadyII jsou na  f3b.rajce.idnes.cz/Lady_2/
 

Letu zdar!
Pavel

Vyhledávání

Kontakt

Pavel Marek