www.f3x.org

5.MB CUP 2017

 
 

O uplynulém víkendu se na soukromém letišti Loučeň konal 5.ročník soutěže rádiem řízených modelů větroňů kategorie F3B, 5.MB Cup.

Tento závod je každoročně zařazen do vrcholového seriálu soutěží Světového poháru vedle dalších osmi soutěží v Německu, Francii, Švýcarsku, Belgii a USA. Tak jako v každém ročníku vyšlo dokonalé letové počasí a tak se podařilo odlétat naprosté maximum! V letošním roce přijelo 40 pilotů z celé Evropy včetně Švédska trénovat na nadcházející Mistrovství Světa, které se již za dva měsíce koná rovněž v České Republice.

Kategorie F3B je tím nejnáročnější co si lze v leteckém modelářství představit. Modely mají rozpětí kolem třech metrů a základní hmotnost cca 2 kg, která se pro rychlostní let zvyšuje až na 4 kg! Materiály pro výrobu soutěžních větroňů se používají naprosto shodné se soutěžními monoposty Formule 1. Při závodním letu se dosahuje rychlostí kolem 200 km/h a tak je postaráno o náležitou porci adrenalinu pro piloty i celý soutěžní tým!

Organizace závodů této kategorie je velice náročná na pořadatelský tým, který musí být naprosto sehraný a dost početný. Při závodech jsou soutěžní týmy pod velikým tlakem a tak není nouze o vyhrocené situace, kdy pořadatel musí ukázat velice značnou míru profesionality, znalostí problematiky a v neposlední řadě pevných nervů a rozvahy!

Za dva letové dny se podařilo odlétat čtyři celá kola a finální úlohu C- rychlost z kola pátého! Na prvních třech místech se umístili piloti z Rakouska a Německa:

 

 

V letošním roce celý tento úspěšný závod opět podpořila společnost UBC s.r.o. a přispěla tak k dalšímu rozvoji tohoto nádherného sportu! Nebýt osvícených mecenášů, mnoho nádherných projektů by nebylo nikdy uskutečněno, toto platilo před sto lety a platí to i dnes!

Za celý pořadatelský tým Libeňského modelářského klubu Praha 8 upřímně děkuje jeho předseda Pavel Marek

 

 

 

Start list + winchline position 
 
 
 
 

Šlapka na naviják

Firma VP CENTRUM změnila doménu svého eshopu.
Od nich jsem si před 5 ti roky kupoval nožní spínač na naviják a stále funguje EXCELENTNĚ. Cena cca 200 Kč!
 

RC TROJBOJ: TARANIS-JETI-WEATRONIC

aneb....nejslabší, máte padáka

   

 

Poslední dva zimní měsíce jsem se snažil získat veškeré dostupné informace ohledně modelářských systémů 2,4 Ghz. Jednalo se mi o praktické zkušenosti, testy dosahu, vzniklé problémy atd. Pokud byste chtěli to samé, tak věřte, že na konkrétní zkušenosti (mám na mysli skutečné otestování a porovnání) prakticky nenarazíte!

Stovky příspěvků je napsáno vždy formou: létám s tou a tou značkou aparatury a nemám s ní problém......nebo: Franta říkal, že nějaký člověk z Horní Dolní spadnul na rádio....nebo: Jooo to je jasný, to je ta a ta značka a ta má malý dosah.

Podle mě je to dáno jednak leností uživatelů (nechce se jim běhat po poli s GPS), absolutním nezájmem (což nechápu), nebo a to je podle mě ten zásadní důvod většiny,totálním alibismem spojeným s ješitnostíía strachem. Prostě se dotyčný jednou rozhodne pro nějaký výrobek, je jedno pro který a ve své hlouposti mu začne slepě věřit. Nechce připustit pochyby o svém rozhodnutí a tak létá s tím pro co se rozhodnul a na testování nikdy nedojde. Přitom si většina ani neuvědomuje, že nejdůležitější na současných aparaturách není design, nebo snad programové vybavení. Tím zásadním požadavkem je logicky kvalita spojení mezi vysílačem a modelem! Platilo to vždy, jen mi přijde, že jsme si v dnešní době zvykli příliš věřit marketingovým nesmyslům výrobců.

Takže jsem se tuto zimu rozhodl, postoupit na cestě k poznání o kus dále a v reálném testu porovnat několik systémů. Nutno podotknout, že veškeré soupravy nebyly zapůjčeny od kteréhokoliv výrobce, ale zakoupeny u standarního prodejce mou osobou a všechny byly ve 100% stavu! Ve všech jsem měl nainstalovaný aktuální firmware pro Evropu. Jednalo se o zkoušku pozemní a jistě ne úplně ideálně provedenou, na druhé straně všechny RX v tom byly stejně, žádný nebyl zvýhodněn před ostatními. Přijímače se servy byly umístěny na jedné plastové desce o rozměru 50x25 cm, kterou jsem připevnil na stativ do výšky 80 cm nad zemí. Testoval jsem tři systémy, FrSky-Taranis s osmikanálovým RX, Jeti DS-16 s 9EX RX a Weatronic BAT 60 s RX Smart 8. Stativ s přijímači byl na místě, na desku jsem měl namířenou kameru, která snímala pohyby serv a zároveň zazanamenávala informace z vysílačky, do které jsem popisoval co se děje na druhé straně barikády. Tzn, tři přijímače, tři serva a dvoje aku. Vše jsem zapnul, pod zadní okno auta jsem položil do řady tři vysílače a všechny rovněž zapnul. Zapnul jsem záznam videokamery a pustil vysílačky. Vynuloval počítadlo km v autě, vynuloval GPS a vyrazil směrem ke konci betonové dráhy, v bývalém vojenském prostoru u Mimoně. První zastávku jsem udělal v cca 300 metrech, kdy začaly všechny vysílače hulákat výpadky telemetrie a signálu. Pochopitelně že byly v autě za zavřenými dveřmi kufru! Po daných úsecích jsem pak vždy zastavil, a postupně vzal do ruky všechny vysílače. Nahlásil jsem do vysílačky stavy telemetrie a třeba i polohu TX vůči přijímačům. Díky průběžnému nahrávání chování serv na video jsem si pak v klidu mohl udělat vlastní úsudek! Takto jsem dojel až do 1300 metrů. Veliké rozdíly byly v tom, jak se jednotlivé značky vyrovnávají se ztrátou a následnou obnovou signálu. Absolutní dosah se lišil řádově o 50%, rychlost obnovy komunikace mezi Tx a Rx byla od cca 0,5 sek po cca 2-3 sek. Podobné testy jsem zopakoval několikrát a lišily se pouze v různém počasí, které panovalo v den testování.

Nyní mám jistotu, že jsem daleko moudřejší než většina internetových diskutérů na téma přenosu na 2,4..... prostě není nad vlastní zkušenost!

 

Rekapitulace RC trojboje:

Počet hodin strávených přípravou a vlastním testováním: cca 18 až |20

Počet ujetých km: cca 200

Celkové náklady: hodně

 

letu zdarec.....pavel

 

MAG+ Lomcovákův strojek, který opravdu stojí za to!

Osazení svého Avatara jsem doplnil touhle nádhernou věcičkou! Vůbec nechápu, jak jsem jí ty roky co ji Lomcovák nabízí mohl tak sprostě přehlížet!
 
 
Funguje krásně a konečně budete znát stav svých zdrojů v modelu. Roman nyní inzeruje, že do roka a do dne půjde propojit s Jeti telemetrií a na svém vysílači DC-DS uvidíte hodnoty napětí, maximálního proudu a hlavně, odebrané kapacity!!! Vždy jsem o přijímačové baterie velice pečoval a po létání jsem je na nabíječce kontrolovaně vybil. Měl jsem vždy absolutní přehled o jejich stavu, až jednou......
To jsem si takhle na Rané užíval dokonalého větru a létání na svahu. No a tenkrát jsem do eroplánu naložil vše co jsem měl, toto se stane málokdy. Díky plnému naložení a extrémnímu větru byl odběr z rx baterek výrazně vyšší. Baterky zdechly. Můj model přistál daleko za kopcem, s napůl otevřeným butterfly a myslím, že dopadl úplnou náhodou dobře.
 
....pavel

Děti, jsou tady vánoce! Ježíšek mi nadělil Avatara F3B...... Zalétáno 29.12.2015 !

Dnes jsem si přivezl nový F3X stroj AVATAR. Výrobcem je Jiří Tůma a duchovním otcem nestor F3B Guenther Aichholzer z Rakouska. Podle mě se jedná o jeden z nejlepších modelů na F3B scéně posledních let. Navíc mi přijde opravdu nejhezčí ze všech :-)  Jeho provedení je naprosto precizní a dokonalé, hluboce smekám před rukama jeho stvořitele!

Osazení strojku bude následující:

Serva v křídlech 4xKST DS 225MG, v trupu 2x Graupner DS 3781, 5x aku 1300 mAh XCELL MIBED 2/3 A (MICHALBEHENSKY EDITION)

RC systém je zatím ve hvězdách, na výběr je Jeti DC16 s rx R 9 EX nebo nový Tarnis plus s rx X8R s famózním SW Open TX....uvidím co vyndám ze skříně :-)

 

Přístup k zákazníkovi, Jeti story na 1 !!!

Po roce používání soupravy Jeti, začal její originální kufr jevit známky rozpadu. Panty se uvolnily, začal se odlepovat hliníkový polep. V mém modelářském životě mi originálních kufrů k top vysílačům prošlo několik. Graupner, Robbe i originál Futaba. Jeti kufr je na první pohled ze všech nejhezčí, avšak vyrobený nejhorším číňanem. Možná hraje roli to, že poslední originální kufr od jiných výrobců jsem kupoval s vysílačem Futaba MZ 14 v roce 2004. Tento byl opravdu megaprecizní.

Každopádně o čem chci napsat je akce kulový blesk. Toto úterý to ve mě bouchlo, během 10 ti minut jsem kufr vyprázdnil a zabalil do krabice. Reklamační protokol jsem napsal tlustou barevnou fixou co jsem v běhu ukradl dětem z pokojíčku a za 15 minut byl balík na poště...........

Dnes je pátek a poslíček z PPL mi volá, že má pro mě balík. Očekával jsem cokoliv, vím jak se často u reklamací postupuje. Mohli mi ji teoreticky zamítnout kvůli mechanickému poškození, mohli mi panty opravit. V Jeti zvolili asi to nejlepší řešení, poslali mi výměnou nový kufr. Nedělám si iluze o důležitosti zákazníků v očích mnoha tuzemských firem, ale v Jeti mi prostě viděli do hlavy. Bylo jim jasné, že pokud by zvolili jinou varientu řešení reklamace, již bych bral jejich výrobky s rezervou a třeba bych hned začal lítat s tou hyperaparaturou z Číny co mi ten samý den přišla v druhém balíčku :-)

Prostě takový proklientský přístup si zaslouží obrovskou pochvalu!

pavel

LETECKÉ MUZEUM Mladá Boleslav-tip na podzimní výlet - fotky od Mariánky Markové (7let, foceno telefonem Nokia 430)

/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa000-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa001-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa002-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa003-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa004-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa005-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa006-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa007-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa008-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa009-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151101-wa000-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151101-wa001-jpg/

Podzimní euforie    

Před 14 ti dny jsme se ocitli od pátku do neděle v Jizerkách a Krkonoších. Bylo nádherné počasí a zážitky máme opravdu krásné!

Blízká setkání s Járou Cimrmanem v pojizerské obci Příchovice ve mě zanechala hlubokou stopu, avšak sobotní dvouhodinové létání s Bravem v azurovém počasí pohladilo mou leteckou duši zdaleka nejvíce! Nádhera.......

letu zdar

pavel

JC+BR

/album/podzim1/bravo2-jpg1/
/album/podzim1/bravo1-jpg1/

První RC soupravy pro F3X mašiny!

Včera jsem si u Franty Bayera zavzpomínal na dávné časy. S těmito RC soupravami jsme kolem roku 1989 začínali létat soutěžní kategorie F3X brusů. Jednalo se o vysílače v krabicích a s ovladači Modela, avšak s naprosto odlišným kodérem, který již obsahoval důležité mixy funkcí pro soutěžní létání. Mix křidélka-směrovka, vztlakové klapky-křidélka, butterfly, výškovka-vztlaky a hlavně se třemi polohami klapek s výškovkou pro úlohy start, termika a rychlost!Rozhodně si rozklikněte detail fotografií, nechce se věřit že vysílače byly schopny ovládat soutěžní modely s 3 klapkovým křídlem! Všimněte si na jednom z vysílačů samolepky z kontroly vysílačů na Mistrovství Evropy v Popradě 1990! Celou elektroniku vymýšlel a vyráběl Marcel Vondruška z Libeňského klubu. Byly to nádherné časy :-)

RANÁ 2015 - UŽIJTE SI KRÁSNÉ LETECKÉ LÉTO !!!

Bravo F3K DLG  ...... TŘIKRÁT SLÁVA !!!

Bravo mě donutilo napsat po několika měsících další článek sem

Bravo mě přimělo vyndat po 6 ti měsících svůj fotoaparát SONY NEX 5

Bravo mi stále nedá spát a ráno i večer chodím létat

Již na podzim jsem se zde zmínil o tom, že jsem si pro zpestření zimních dnů pořídil dva modely F3K. Byl to kevlarový STEIGEISEN a lehký VORTEX. Přes zimu jsem s nimi nalétal tak 10 až 15 hodin čistého času, což je proti 0 hodinám v minulých letech paráda! Zažil jsem s nimi krásné chvíle na sněhu, za sluníčka, ve větru i v totálním oleji. I když mé schopnosti vyhodit model do obřích výšek dobrých pilotů jsou prachbídné, začínal jsem tušit, že potřebuji postoupit o stupínek dále. Absolvoval jsem pár soutěží zimní ligy, pak Melník, Zlín a minulý týden Jižní Čechy. Většina modelů mi letovým projevem připadala velice podobná těm mým strojkům. Jediné v čem se lišila byla hmotnost, kterou výrobci tlačí fatálně blízko 200 gramové úrovni a extrémní tuhost celokarbonových konstrukcí. Když vzpomenu na dobu před 12 ti lety, kdy jsem vyráběl soutěžní strojek ABSALUT DLG s letovou váhou 335 gramů, tak mi maličko zůstává rozum stát. Avšak za 12 let, je to vývoj vlastně jenom o pár gramů ...chachaaa  Zkušenosti z košťat F3B jsou naprosto jednoznačné. Čím tužší model, tím lépe! Pochopitelně v kombinaci s nízkou hmotností. Po podrobné analýze okololétajících modelů jsem jako optimální řešení vybral dva kandidáty. Ukrajinský SNIPE a nový model BRAVO od Ivoše Bratršovského. Oba mají štíhlejší koncepci a obecně mi přijdou při startu daleko živější, což začínající pilot jako jsem já potřebuje! Protože jsem si chtěl užít ještě tuto sezónu a naskytla se možnost domluvit se přímo s Ivkem, padla volba na Bravo. 

 

Pravidelní čtenáři mého plátku jistě tuší co bude následovat, když už jsem se dostal k napsání tolika řádek.....VELIKÁ CHVÁLA! Model BRAVO JE ABSOLUTNĚ DOKONALÝ STROJEK! Jeho chování při hodu, při kroužení, ve větru i v bezvětří naprosto nemá chybu! Díky skvěle navrženému systému dovažování speciální trubičkou se zámkem, je doladění modelu do daných podmínek otázkou cca 15ti sekund. Můžete jít na start a těsně před hodem zasunout tu správně těžkou trubičku, ano slyšíte správně! K modelu jsem dostal 3 různé balasty, které vypadají stejně, ale nejsou stejné! I když mi systém Ivo vysvětloval, stejně jsem jej nepochopil. Tuhost křídel je naprosto famózní a řemeslné zpracování bez jediné chyby. To, že je model velice poctivě zpracován dosvědčí 30 dalších pilotů, kteří viděli můj maličký karambol na posledních závodech, kdy jsem hned při hodu na vrcholu skončil ve sluníčku a po cca 10 ti sekundách rozhlížení se mi model zapíchl 4 metry vedle cca 16 cm hluboko kolmo do země. Eroplán jsem tahal oběma rukama a až na jedno utržené servo na křidélku se mi N.I.C. nestalo! Takové modely do dnešního dne vylétaly pouze z dílny Vaška Vojtíška! Každopádně se s eroplánem konečně přibližuji 50 ti metrové výšce po hodu a doufám, že měřených cca 65 ti až 75 metrů co dává Ivo také za nějaký čas dosáhnu. Když vím, jak je těžké se při startu u F3B modelů dostat o 10% výše, tak se u F3K na těch 20% opravdu těším. 

Po zkušenost se seřizováním posledního modelu F3B Pitbull, kdy vše začalo opravdu dobře fungovat až při posunutí těžiště hodně dozadu, jsem aplikoval to samé. Opravdu je toto důležité i při kroužení v termice i když dříve jsem tomu nepřikládal valný smysl. Pokud mám slabé podmínky, tak se těžiště vzadu projeví přímo blahodárně na výsledné výkony! Nesmíte to pochopitelně přehnat a skončit ve vrtáku zapíchnutí v hromadě hnoje! U BRAVO jsem proti doporučení Ivošoše dostal o mnoho mm vzad a stále to uřídím celkem v pohodě ……..venku je tak krásně, jdu si párkrát hodit

 

letu zdarec.....pavel

Zde odkazy na kanál YOUTUBE

BRAVO F3K

/album/bravo-f3k/dsc03854-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03857-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03852-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03848-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03874-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03864-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03882-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03881-jpg1/

Zaměřovadlo F3B    

Zde několik fotografií nového zaměřovadla. 

Vyrobeno ve specializované firmě na CNC obrábění, KOVOHAKEN s.r.o.

 

Vyhledávání

Kontakt

Pavel Marek

 

JETI DS-16 detailně ve fotografii

Třeba někomu z vás fotky pomohou v rozhodování, jaké rádio si pořídit na novou sezónu.

Poněkud slabší světlo vyhnalo ISO až ke 3000 :-( tak mi odpusťte poněkud horší detaily.

Vše uloženo na mém RAJČETI

pavel....

NOVINKY NARUBY

Vím, že jen málokdo si najde čas k prolistování starých vydání časopisu. Proto Vám předkládám své pradávné články přímo na talíři. Pro mnohé to může být zajímavé počtení!

pavel....

Novinky

09.03.2008 13:09

Mistrovství ČR F3B - letiště

Tak se mi dnes podařilo v Aeroklubu Mladá Boleslav definitivně dojednat podmínky naašeho mistroví. Chlapi jsou  poměrně dobře nakloněni modelářskému sportu. Mám přislíbeno  uzavření dráhy 34, čímž pro nás vznikne prostor cca 150x450 metrů, což je velice dobré.  Kempování přímo u...
05.01.2009 10:00

Informace pro návštěvníky

Je vítán jakýkoliv sponzorský příspěvek na pořádání Mistrovství ČR F3B v roce 2009. Neváhejte mne prosím kontaktovat s Vaší laskavou nabídkou. Zároveň se nabízí volný prostor pro Vaší reklamní prezentaci na našich akcích.....pavel
05.01.2009 10:08

Kalendář + odkazy

Je doplněný kalendář Eurotour 2009 Termíny jsou převzaté z Contestových stránek.....snad je to OK Též odkazy na me oblibene webovky  
06.01.2009 20:37

Mistrovství Světa 2009 - Ivančice !

Zde najdete odkaz na oficialni web MS 2009 Jsou tam jiz veškeré důležité informace www.f3b2009.com/
14.01.2009 04:55

Lady II

Napsal jsem povídání o soutěžním brousku LADY II z dílny Františka Bayera ze Zlína  
05.02.2009 15:43

F3X - výběr modelu

Dokončený článek o všech mých modelech F3X kategorií od roku 1990 !  Krátké popisy modelů, konstrukce a letových vlastností.   ČTĚTE !!!  :-)) Díky Pavel
09.02.2009 07:40

F3X...vyběr vybavení-serva

Pořízením vlastního modelu vše teprve začína.... jak postupovat při výběru serv, se dočtete v mém dalšímpříspěvku
23.02.2009 10:09

F3X....výběr vybavení-přijímač

Pokračujeme v nastrojení závodního letadýlka...ZDE me story s rx Futaba  
10.03.2009 13:41

Mistrovství ČR

  Propozice.pdf (129,2 kB) Přátelé, kamarádi. Včera se mi podařilo finálně dojednat  podmínky v aeroklubu v Mladé Boleslavi.  Aeroklubáci jsou v MB opravdu fajn chlapi. Budeme mít k dispozici část dráhy  34 o rozměrech cca 150x500 metrů, kterou kvůli našim závodům pro letecký...
24.03.2009 08:16

Mistrovství ČR - PROPOZICE

Možná poněkud s předstihem, ale lépe než-li pozdě. Propozice.pdf (129,2 kB)
06.04.2009 12:46

MISTROVSTVÍ SVĚTA F3B 2011 POŘÁDÁ ČÍNA !

Na včerejším školení rozhodčí, které pořádal Tomáš Bartovský jsme se dozvěděli opravdovou zajímavost. Bylo odsouhlaseno pořadatelství Mistrovství Světa 2011. Teď se podržte, létat se bude cca 150 km jižně od Pekingu! O pořadatelství prý zájem projevil pouze delegát z Číny a tudíž mu to bylo...
09.04.2009 20:19

TANGA F3B ... ještě preciznější než Precious !!!

      Na dnešek jsem měl naplánováno nafocení mého nového stroje na rok 2009 z dílny Bretamodel . Pri ranní kávě tak nejak jukám na staré známé weby, které nemění svou tvář a jejichž provozovatelé již občas bojují se svou leností něco dopňovat. Jestě v polospánku...
19.04.2009 21:00

TANGA F3B ...HOTOVO

TANGA mám v autě připravené na zálet   pavel  
21.04.2009 09:38

ZÁLET

Včera v 17:00 hodin  se můj nový strojek  poprvé odlepil od země, respektive od startovního silonu...... Postupně jsem s ním udělal cca 12 startů. 4x šel nahoru prázdný a 8x naložený na cca 3 kg. Na vleku se Tanga chovají velice příjemně. Celkově na mne působí rychlejším dojmem. Po hození...
08.05.2009 12:19

Serva Hitec HSG 5084 MG - OK!!! Doplněno 21.5

V Německu na závodech mi to nedalo a Tangače jsem večer nerozložil a pouze ve futralech na stojaka opřel do našeho obřího stanu bez podlážky, kde je vždy stejné klima jako venku :-) Už večer byla silná mlha a ráno taktéž! Takže vlhka habaděj! Každopadně Hitecům to bylo buřt a běhaly si v naprosté...
21.05.2009 03:39

F3B éčka v Neuhardenbergu

V neděli kolem deváté jsme se vrátili z veselého výletu k našim sousedum v D. Závody to byly pěkné a výživné, nicméně se odletala pouze dvě kola a jedna rychlost. Na to že celé sobotní dopoledne lilo jako z konve, je to ale dobrý výsledek! Níže přikládám několik postřehů, které jsem již prezentoval...
18.06.2009 08:55

Změna je život

Milí příznivci mých www, dnes jsem si dovolil trošku změnit vzezření webu. Snad to bude přehlednější a příjemnější uživatelská podoba. Pochopitelně jsem opět použil šablonu projektu WEBNODE. Jirkovi se omlovam, že jsem vyměnil fotku jeho krásného letadýlka v logu za Lady 2 Franty...
27.06.2009 22:37

RC soupravy pro F3X ?

Před pár týdny mne Franta Bayer přivedl na myšlenku, sepsat informace o Rc soupravách,vhodných k řízení F3X strojů. Pochopitelně si nechci hrát na děda vševěda, ale pravdou je, že mi rádií prošlo rukama už poměrně hodně. Níže z větší části popisuji  aparatury, které se již nevyrábějí, nicméně...
30.06.2009 22:00

Futaba 9257 ????

 Před cca měsícem se při jedné debatě na soutěži, zmínil Jirka Tůma o servech 9257 ve smyslu, že zůstavají viset. Rozumějte takto, při použití techto superrychlých serv na motýla u modelu F3B, se nemusí vždy vracet do neutralu. Poté mi i toto částečně ukázal v praxi. Nevěnoval jsem tomu...
30.06.2009 22:14

Hitec HS 125 - servis???

Před pár týdny se mi vvrátila serva Hitec ze servisu firmy RCM Pelikán, od pana Čečotky. Měnila si neutrál dle libosti. Jednomu bylo cca 5 let a druhému rok- to byla reklamace. Každopádně jsem je pořádně ozkoušel a chodí jako z praku. Vyčištění potenciometrů závadu odstranilo. Takže pokud máte...
06.07.2009 06:57

Ivančice F3B 2009

Původní článek jsem vymazal 12.7.2009, týden zde byl vyvěšen. Jeho obsah byl pro mnoho lidí neakceptovatelný. Přiznávám, že formu jsem nezvolil příliš decentní. Mám ve zvyku říkat co si myslím. Svůj účel jistě splnil i za cenu toho, že jsem se pro mnoho modelářů stal darebákem...
07.07.2009 09:59

MAY DAY !!!!!

  Přátelé, kamarádi! Roman se rozhodl rozjet akci na pomoc brnenským pořadatelům, aby Mistrovství světa neskončilo fiaskem. lomcovak.cz/f3b/2009/07/mayday-mayday/comment-page-1/#comment-261 Na tomto odkazu se asi brzo rozvine diskuze co a jak dal. letu zdarec ....pavel
09.07.2009 20:25

Šlapka na naviják

Kluci ze Zlína mi poslali odkaz na šlapku k navijaku. Je to z tuzemskeho obchodu. Objednal jsem a uvidím jak se osvědčí. Cena lidová. Odkaz na eshop  je zde Zde nakres v PDF Nozni spinace.pdf (236,2 kB)   13.07. Dnes mi přišla poštou, vypadá velice pěkně provedená. Vše sešroubované,...
19.07.2009 08:22

Tak to je hustý ! POTVRZENO !!!

Podařilo se nám zajistit kulturní vyžití v rámci Mistrovství ČR F3B! Jednání s Hustým Wimpym dopadlo úspěšně ! Na sobotní večer 5.září od 20.00 hodiin je naplánováno vystoupení tohoto umělce! Večírek bude doplněn grilováním a nápoji všeho druhu! pavel
21.07.2009 06:35

Letiště v Mladé Boleslavi

Bylo dějištěm zajímavé plachtařské akce!
28.07.2009 18:00

Skutečný odběr energie modelu F3X při drsnějším létání !

Pět dnů jsem si parádně létal na Rané u Loun na svahu.Od pátku do neděle byly ideální podmínky pro svahové létání. Střídal jsem modely Tanga a Lady2. Mám opravdu pěkné zážitky! V sobotu se po mnoha letech přijel podívat dříve velice dobrý svahový pilot a nyní majitel firmy Telink, Jarda Řešátko....
03.08.2009 15:54

Nový strojek F3X

Tak na téhle mašince se ve firmě KOVOHAKEN frézuje náš nový strojek! Většina CNC frézek našich modelářských výrobců jsou proti tomu rozkošné hračky z Merkura :-) Na fotce je pravá horní půlka po hrubování..... :-)))))))
14.08.2009 07:21

Sháníte nový stan??? Quechua je to pravé!

Před cca 8 mi lety jsme si do našeho klubu koupili obří kopuli od firmy Quechua. Stan je velice prostorný a praktický na hangarování letadel na letišti při závodech a podobných akcích. Dnes již má něco za sebou a díky zacházení ne úplně v rukavičkách je i místy potrhán. Proto jsem se po dlouhé...
18.08.2009 06:18

Hořická Trubka

Tento víkend proběhl další ročník Hořické F3B trubky. Původně přihlášených 36 závodníků NEMÁ obdoby! Řekl bych, ze se u nás F3Béčka stávají MASOVOU kategorií :-) Navíc velká většina pilotů již létá na rozumné úrovni, aniž by dělala zásadní chyby.  Níže jen několik postřehů.... - je...
20.08.2009 19:34

Týmy v Mladé Boleslavi !!!

U Romana na Lomcovaku je PŘISPĚVEK k rozdělení týmu a pomocniku, urcite se na to podivejte, aby z toho muj SW ředitel Roman neměl kolaps! Veškeré domluvy ohledně rozlosování má na starosti ROMAN VOJTĚCH  
31.08.2009 07:05

F3B SPREEPOKAL 2009

  1. Martin Weberschock 2. Petr Fusek 3. Andreas Kunz  Petrovi Fusínovi MOC gratuluju !  (Martin taky:-)   Horizont na fotografii je šikmo, protože je to záber po kterém jsem se skácel k zemi a omdlel :-) Chlapci začínají opravdu hodně šlapat na paty dobrým pilotům a v současné...
29.09.2009 20:35

Fotografie ze Špuntíkova s komentářem

Ve FOTOGALERII jsou doplněny obrázky z mých posledních závodů v letošním roce pavel...
03.11.2009 17:05

Eurotour 2010

Na Lomcováku jsem si pujčil seznam závodů pro příští rok v Evropě... ZDE
03.11.2009 17:14

Zimní spánek

Milí příznivci mého webíku, po Mistrovství ČR F3B v Mladé Boleslavi jsem přešel do stavu zimního spánku. Toto období se vyznačuje téměř nulovou aktivitou na mých www. Každopádně se nenechte mýlit! V mé dílně se pracuje o 106 na novém stroji.....den ode dne vypadá lépe a tu lípu na dvorku jsem...
24.12.2009 13:11

PF 2010

Přeji všem lidem dobré vůle příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný vstup do nového roku 2010! Mnoho zdraví a štěstí pro Vás všechny!   Pavel Marek
25.02.2010 20:05

Nový strojek na spadnutí

O víkendu jsem vylaminoval prvni prototypový trup na náš nový eroplán. Pevnost uzasna. Do trubky na zavazi se nalozi az 1550 gramu olova. Výraz prototypový je doslovný. Na tomto trupu otestujeme úhly náběhu křídla a VOP vůči trupu a zároveň odladíme technická řešení prostoru kabiny a...
06.03.2010 18:22

Už je to 30 let !

V úterý jsem se zastavil v modelářské prodejně v Jičíně-tuším "Avanti" a nakoupil jsem nejaké drobnosti, při odchodu jsem v zádveří narazil na stojan se starými časopisy Modelář!!! Nad stojanem byla cedulka : časopisy jsou zdarma ! To mě vyrazilo dech a jakožto obrovského milovníka bazarů...
26.03.2010 19:11

Nový F3B brus - reklamní příležitost !!

Před dvěma dny byla uzavřena finální dohoda se strategickým partnerem pro sezonu 2010. Veškeré plochy PRVÍHO modelu jsou již obsazeny reklamou. Pokud byste přeci jen chtěli být také v řadě partnerů nového projektu, upozorňuji, že do výroby pujdou následně další kusy, jejichž plochy jsou k...
30.04.2010 21:43

ROXY F3B Nový soutěžní model je tu !!!

 Dnes proběhl první letový den našeho nového závodního strojku ROXY. 1,5 hodiny na Rané ve větru který dosahoval až 15m/s nemělo chybu! 3600 gramů byla ideální váha :-) Moc pěkně jsem si to užíval. Nové webovky tohoto NEKOMERČNÍHO modelu naleznete ZDE  DĚKUJI VŠEM PARTNERUM TOHOTO...
06.05.2010 06:01

Úprava vzhledu

Milí příznivci těchto www. Rok se sešel s rokem a já dostal chuť malilinko změnit uspořádání tohoto webu. Věřím, že změna přispěje k přehlednosti a lepší čitelnosti!   pavel....
19.05.2010 06:39

Analýza chování klapek při startu

Minulý čtvrtek Dr.Ikebara-Lomcovák nainstaloval svou minu HD kameru na ROXYho....výsledky byly více než zajímavé!!!    
22.06.2010 09:10

Projekt ROXY

 ROXY je celokompozitový soutěžní model kategorie F3B. Dvoudílná křídla se vzepětím do jednoduchého V jsou vyrobena klasickou sendvičovou technologií za použití uhlíku 80g/m2 vně, 1,3 mm Herexu mezi a skla 50/m2 uvnitř od nosniku dozadu. Před nosníkem je na vnitřní vrstvu použitý opět uhlík...
31.07.2010 10:53

Královna je mrtva, ať žije královna !!!

  Po dvouletém vztahu s  MZ 14 kou, jsem se rozhodl ji opustit :-) Pořídil jsem si mladší, uživatelsky příjemnější a pro mne výkonnější T12 FG na 2,4 GHz :-)))))))  Musím říci že jsem nadšený! Pro mne je zatím ve všem lepší! Jaké jsem měl důvody k výměně ? Věk: prostě nové...
24.09.2010 04:49

Prosím čtěte !

  Prosím čtěte !   Dekuji za nádhernou soutěž Hořicích! Počasi perfektně akční, špičkový tým organizátorů. Krásně jsem si to užil….. Možná to sem nepatři, ale krátká rekapitulace mé akvizice. Letošek byl VELIKOU OSTUDOU A SELHÁNÍM nejen trenéra, ale všech pilotů kteři by byli schopni...
17.11.2010 07:11

OMLUVA

Milí příznivci mého webu, veřejně se omlouvám za chabou aktualizaci mých www v posledních měsících. Slibuji, že už se to začne opět zlepšovat :-) Nový ROXY RACE je již na spadnutí a s ním i nová energie do mých žil :-) Zůstaňte mi nakloněni... pavel.......