www.f3x.org

2019 FAI F3B World Championship for Model Gliders

 
 BULETIN 0 
 
www.f3b-wc-2019.com
 
 
 
 
 
 
 
 F3B 2019
  
 

5.MB CUP 2017

 
 

O uplynulém víkendu se na soukromém letišti Loučeň konal 5.ročník soutěže rádiem řízených modelů větroňů kategorie F3B, 5.MB Cup.

Tento závod je každoročně zařazen do vrcholového seriálu soutěží Světového poháru vedle dalších osmi soutěží v Německu, Francii, Švýcarsku, Belgii a USA. Tak jako v každém ročníku vyšlo dokonalé letové počasí a tak se podařilo odlétat naprosté maximum! V letošním roce přijelo 40 pilotů z celé Evropy včetně Švédska trénovat na nadcházející Mistrovství Světa, které se již za dva měsíce koná rovněž v České Republice.

Kategorie F3B je tím nejnáročnější co si lze v leteckém modelářství představit. Modely mají rozpětí kolem třech metrů a základní hmotnost cca 2 kg, která se pro rychlostní let zvyšuje až na 4 kg! Materiály pro výrobu soutěžních větroňů se používají naprosto shodné se soutěžními monoposty Formule 1. Při závodním letu se dosahuje rychlostí kolem 200 km/h a tak je postaráno o náležitou porci adrenalinu pro piloty i celý soutěžní tým!

Organizace závodů této kategorie je velice náročná na pořadatelský tým, který musí být naprosto sehraný a dost početný. Při závodech jsou soutěžní týmy pod velikým tlakem a tak není nouze o vyhrocené situace, kdy pořadatel musí ukázat velice značnou míru profesionality, znalostí problematiky a v neposlední řadě pevných nervů a rozvahy!

Za dva letové dny se podařilo odlétat čtyři celá kola a finální úlohu C- rychlost z kola pátého! Na prvních třech místech se umístili piloti z Rakouska a Německa:

 

 

V letošním roce celý tento úspěšný závod opět podpořila společnost UBC s.r.o. a přispěla tak k dalšímu rozvoji tohoto nádherného sportu! Nebýt osvícených mecenášů, mnoho nádherných projektů by nebylo nikdy uskutečněno, toto platilo před sto lety a platí to i dnes!

Za celý pořadatelský tým Libeňského modelářského klubu Praha 8 upřímně děkuje jeho předseda Pavel Marek

 

 

 

Start list + winchline position 
 
 
 
 

Šlapka na naviják

Firma VP CENTRUM změnila doménu svého eshopu.
Od nich jsem si před 5 ti roky kupoval nožní spínač na naviják a stále funguje EXCELENTNĚ. Cena cca 200 Kč!
 

RC TROJBOJ: TARANIS-JETI-WEATRONIC

aneb....nejslabší, máte padáka

   

 

Poslední dva zimní měsíce jsem se snažil získat veškeré dostupné informace ohledně modelářských systémů 2,4 Ghz. Jednalo se mi o praktické zkušenosti, testy dosahu, vzniklé problémy atd. Pokud byste chtěli to samé, tak věřte, že na konkrétní zkušenosti (mám na mysli skutečné otestování a porovnání) prakticky nenarazíte!

Stovky příspěvků je napsáno vždy formou: létám s tou a tou značkou aparatury a nemám s ní problém......nebo: Franta říkal, že nějaký člověk z Horní Dolní spadnul na rádio....nebo: Jooo to je jasný, to je ta a ta značka a ta má malý dosah.

Podle mě je to dáno jednak leností uživatelů (nechce se jim běhat po poli s GPS), absolutním nezájmem (což nechápu), nebo a to je podle mě ten zásadní důvod většiny,totálním alibismem spojeným s ješitnostíía strachem. Prostě se dotyčný jednou rozhodne pro nějaký výrobek, je jedno pro který a ve své hlouposti mu začne slepě věřit. Nechce připustit pochyby o svém rozhodnutí a tak létá s tím pro co se rozhodnul a na testování nikdy nedojde. Přitom si většina ani neuvědomuje, že nejdůležitější na současných aparaturách není design, nebo snad programové vybavení. Tím zásadním požadavkem je logicky kvalita spojení mezi vysílačem a modelem! Platilo to vždy, jen mi přijde, že jsme si v dnešní době zvykli příliš věřit marketingovým nesmyslům výrobců.

Takže jsem se tuto zimu rozhodl, postoupit na cestě k poznání o kus dále a v reálném testu porovnat několik systémů. Nutno podotknout, že veškeré soupravy nebyly zapůjčeny od kteréhokoliv výrobce, ale zakoupeny u standarního prodejce mou osobou a všechny byly ve 100% stavu! Ve všech jsem měl nainstalovaný aktuální firmware pro Evropu. Jednalo se o zkoušku pozemní a jistě ne úplně ideálně provedenou, na druhé straně všechny RX v tom byly stejně, žádný nebyl zvýhodněn před ostatními. Přijímače se servy byly umístěny na jedné plastové desce o rozměru 50x25 cm, kterou jsem připevnil na stativ do výšky 80 cm nad zemí. Testoval jsem tři systémy, FrSky-Taranis s osmikanálovým RX, Jeti DS-16 s 9EX RX a Weatronic BAT 60 s RX Smart 8. Stativ s přijímači byl na místě, na desku jsem měl namířenou kameru, která snímala pohyby serv a zároveň zazanamenávala informace z vysílačky, do které jsem popisoval co se děje na druhé straně barikády. Tzn, tři přijímače, tři serva a dvoje aku. Vše jsem zapnul, pod zadní okno auta jsem položil do řady tři vysílače a všechny rovněž zapnul. Zapnul jsem záznam videokamery a pustil vysílačky. Vynuloval počítadlo km v autě, vynuloval GPS a vyrazil směrem ke konci betonové dráhy, v bývalém vojenském prostoru u Mimoně. První zastávku jsem udělal v cca 300 metrech, kdy začaly všechny vysílače hulákat výpadky telemetrie a signálu. Pochopitelně že byly v autě za zavřenými dveřmi kufru! Po daných úsecích jsem pak vždy zastavil, a postupně vzal do ruky všechny vysílače. Nahlásil jsem do vysílačky stavy telemetrie a třeba i polohu TX vůči přijímačům. Díky průběžnému nahrávání chování serv na video jsem si pak v klidu mohl udělat vlastní úsudek! Takto jsem dojel až do 1300 metrů. Veliké rozdíly byly v tom, jak se jednotlivé značky vyrovnávají se ztrátou a následnou obnovou signálu. Absolutní dosah se lišil řádově o 50%, rychlost obnovy komunikace mezi Tx a Rx byla od cca 0,5 sek po cca 2-3 sek. Podobné testy jsem zopakoval několikrát a lišily se pouze v různém počasí, které panovalo v den testování.

Nyní mám jistotu, že jsem daleko moudřejší než většina internetových diskutérů na téma přenosu na 2,4..... prostě není nad vlastní zkušenost!

 

Rekapitulace RC trojboje:

Počet hodin strávených přípravou a vlastním testováním: cca 18 až |20

Počet ujetých km: cca 200

Celkové náklady: hodně

 

letu zdarec.....pavel

 

MAG+ Lomcovákův strojek, který opravdu stojí za to!

Osazení svého Avatara jsem doplnil touhle nádhernou věcičkou! Vůbec nechápu, jak jsem jí ty roky co ji Lomcovák nabízí mohl tak sprostě přehlížet!
 
 
Funguje krásně a konečně budete znát stav svých zdrojů v modelu. Roman nyní inzeruje, že do roka a do dne půjde propojit s Jeti telemetrií a na svém vysílači DC-DS uvidíte hodnoty napětí, maximálního proudu a hlavně, odebrané kapacity!!! Vždy jsem o přijímačové baterie velice pečoval a po létání jsem je na nabíječce kontrolovaně vybil. Měl jsem vždy absolutní přehled o jejich stavu, až jednou......
To jsem si takhle na Rané užíval dokonalého větru a létání na svahu. No a tenkrát jsem do eroplánu naložil vše co jsem měl, toto se stane málokdy. Díky plnému naložení a extrémnímu větru byl odběr z rx baterek výrazně vyšší. Baterky zdechly. Můj model přistál daleko za kopcem, s napůl otevřeným butterfly a myslím, že dopadl úplnou náhodou dobře.
 
....pavel

LETECKÉ MUZEUM Mladá Boleslav-tip na podzimní výlet - fotky od Mariánky Markové (7let, foceno telefonem Nokia 430)

/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa000-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa001-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa002-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa003-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa004-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa005-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa006-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa007-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa008-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa009-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151101-wa000-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151101-wa001-jpg/

Podzimní euforie    

Před 14 ti dny jsme se ocitli od pátku do neděle v Jizerkách a Krkonoších. Bylo nádherné počasí a zážitky máme opravdu krásné!

Blízká setkání s Járou Cimrmanem v pojizerské obci Příchovice ve mě zanechala hlubokou stopu, avšak sobotní dvouhodinové létání s Bravem v azurovém počasí pohladilo mou leteckou duši zdaleka nejvíce! Nádhera.......

letu zdar

pavel

První RC soupravy pro F3X mašiny!

Včera jsem si u Franty Bayera zavzpomínal na dávné časy. S těmito RC soupravami jsme kolem roku 1989 začínali létat soutěžní kategorie F3X brusů. Jednalo se o vysílače v krabicích a s ovladači Modela, avšak s naprosto odlišným kodérem, který již obsahoval důležité mixy funkcí pro soutěžní létání. Mix křidélka-směrovka, vztlakové klapky-křidélka, butterfly, výškovka-vztlaky a hlavně se třemi polohami klapek s výškovkou pro úlohy start, termika a rychlost!Rozhodně si rozklikněte detail fotografií, nechce se věřit že vysílače byly schopny ovládat soutěžní modely s 3 klapkovým křídlem! Všimněte si na jednom z vysílačů samolepky z kontroly vysílačů na Mistrovství Evropy v Popradě 1990! Celou elektroniku vymýšlel a vyráběl Marcel Vondruška z Libeňského klubu. Byly to nádherné časy :-)

Bravo F3K DLG  ...... TŘIKRÁT SLÁVA !!!

Bravo mě donutilo napsat po několika měsících další článek sem

Bravo mě přimělo vyndat po 6 ti měsících svůj fotoaparát SONY NEX 5

Bravo mi stále nedá spát a ráno i večer chodím létat

Již na podzim jsem se zde zmínil o tom, že jsem si pro zpestření zimních dnů pořídil dva modely F3K. Byl to kevlarový STEIGEISEN a lehký VORTEX. Přes zimu jsem s nimi nalétal tak 10 až 15 hodin čistého času, což je proti 0 hodinám v minulých letech paráda! Zažil jsem s nimi krásné chvíle na sněhu, za sluníčka, ve větru i v totálním oleji. I když mé schopnosti vyhodit model do obřích výšek dobrých pilotů jsou prachbídné, začínal jsem tušit, že potřebuji postoupit o stupínek dále. Absolvoval jsem pár soutěží zimní ligy, pak Melník, Zlín a minulý týden Jižní Čechy. Většina modelů mi letovým projevem připadala velice podobná těm mým strojkům. Jediné v čem se lišila byla hmotnost, kterou výrobci tlačí fatálně blízko 200 gramové úrovni a extrémní tuhost celokarbonových konstrukcí. Když vzpomenu na dobu před 12 ti lety, kdy jsem vyráběl soutěžní strojek ABSALUT DLG s letovou váhou 335 gramů, tak mi maličko zůstává rozum stát. Avšak za 12 let, je to vývoj vlastně jenom o pár gramů ...chachaaa  Zkušenosti z košťat F3B jsou naprosto jednoznačné. Čím tužší model, tím lépe! Pochopitelně v kombinaci s nízkou hmotností. Po podrobné analýze okololétajících modelů jsem jako optimální řešení vybral dva kandidáty. Ukrajinský SNIPE a nový model BRAVO od Ivoše Bratršovského. Oba mají štíhlejší koncepci a obecně mi přijdou při startu daleko živější, což začínající pilot jako jsem já potřebuje! Protože jsem si chtěl užít ještě tuto sezónu a naskytla se možnost domluvit se přímo s Ivkem, padla volba na Bravo. 

 

Pravidelní čtenáři mého plátku jistě tuší co bude následovat, když už jsem se dostal k napsání tolika řádek.....VELIKÁ CHVÁLA! Model BRAVO JE ABSOLUTNĚ DOKONALÝ STROJEK! Jeho chování při hodu, při kroužení, ve větru i v bezvětří naprosto nemá chybu! Díky skvěle navrženému systému dovažování speciální trubičkou se zámkem, je doladění modelu do daných podmínek otázkou cca 15ti sekund. Můžete jít na start a těsně před hodem zasunout tu správně těžkou trubičku, ano slyšíte správně! K modelu jsem dostal 3 různé balasty, které vypadají stejně, ale nejsou stejné! I když mi systém Ivo vysvětloval, stejně jsem jej nepochopil. Tuhost křídel je naprosto famózní a řemeslné zpracování bez jediné chyby. To, že je model velice poctivě zpracován dosvědčí 30 dalších pilotů, kteří viděli můj maličký karambol na posledních závodech, kdy jsem hned při hodu na vrcholu skončil ve sluníčku a po cca 10 ti sekundách rozhlížení se mi model zapíchl 4 metry vedle cca 16 cm hluboko kolmo do země. Eroplán jsem tahal oběma rukama a až na jedno utržené servo na křidélku se mi N.I.C. nestalo! Takové modely do dnešního dne vylétaly pouze z dílny Vaška Vojtíška! Každopádně se s eroplánem konečně přibližuji 50 ti metrové výšce po hodu a doufám, že měřených cca 65 ti až 75 metrů co dává Ivo také za nějaký čas dosáhnu. Když vím, jak je těžké se při startu u F3B modelů dostat o 10% výše, tak se u F3K na těch 20% opravdu těším. 

Po zkušenost se seřizováním posledního modelu F3B Pitbull, kdy vše začalo opravdu dobře fungovat až při posunutí těžiště hodně dozadu, jsem aplikoval to samé. Opravdu je toto důležité i při kroužení v termice i když dříve jsem tomu nepřikládal valný smysl. Pokud mám slabé podmínky, tak se těžiště vzadu projeví přímo blahodárně na výsledné výkony! Nesmíte to pochopitelně přehnat a skončit ve vrtáku zapíchnutí v hromadě hnoje! U BRAVO jsem proti doporučení Ivošoše dostal o mnoho mm vzad a stále to uřídím celkem v pohodě ……..venku je tak krásně, jdu si párkrát hodit

 

letu zdarec.....pavel

Zde odkazy na kanál YOUTUBE

BRAVO F3K

/album/bravo-f3k/dsc03854-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03857-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03852-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03848-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03874-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03864-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03882-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03881-jpg1/

Zaměřovadlo F3B    

Zde několik fotografií nového zaměřovadla. 

Vyrobeno ve specializované firmě na CNC obrábění, KOVOHAKEN s.r.o.

 

Vyhledávání

Kontakt

Pavel Marek

Vzpomínka na Mnichov :-)

 

NOVINKY NARUBY

Vím, že jen málokdo si najde čas k prolistování starých vydání časopisu. Proto Vám předkládám své pradávné články přímo na talíři. Pro mnohé to může být zajímavé počtení!
pavel....

Novinky

17.09.2013 10:14

1. MB Cup Mladá Boleslav - PODĚKOVÁNÍ

 Takže konečně si plním svou povinnost, kterou jsem si zadal již v roce 2009 po prvním Mistrovství ČR, které jsme s kamarády uspořádali. Myslím, že poděkování všem pořadatelům je alfa a omega jakékoliv akce, které dotyční věnují kus svého života :-) První proběhlo na ploše při...
28.01.2014 16:02

1.MB CUP - MLADÁ BOLESLAV - s Martinovým souhlasem převzato z www.f3b.de

    1.MB CUP - MLADÁ BOLESLAV - s Martinovým souhlasem převzato z www.f3b.de Fotogalerie    MB2013-results.pdf (17 kB) MB2013-best in speed C.pdf (9,8 kB) MB2013-best in distance B LAPS.pdf (9 kB) MB2013-best in duration A.pdf (10 kB)   7.8.2013 patřilo letiště...
11.08.2014 20:04

DS-14 uživatelská minirecenze

Aha? Koukám, že je to 10 měsíců od mého posledního příspěvku na tento web…. JETI DS-14 – jednoduše geniální Během roku 2012 jsem zahlédl nějaké první fotky palcového vysílače Jeti DS-16. Moc se mi nechtělo věřit, že celou tu šílenost, která se točí kolem vývoje nových vysílačů, budou v Jeti...
11.11.2014 11:04

DS-16 pokračování JETI storry

Již brzy budu pokračovat v popisu vysílačů JETI, doma mi přistála zbrusu nová DS-16 s nejaktuálnějším firmwarem .....chci nafotit detaily vnitřku pro ty, kdož ještě váhají! Já sám jsem při výběru na internetu potkával stále ty samé fotky, tak to snad k něčemu bude....alespoň opět vytáhnu svého NEXe...
12.11.2014 08:31

Zmrtvýchvstání....aneb nikdy neříkej nikdy a do stejné řeky rozhodně vstoupíš.... F3K po 10 ti letech

Za dva dny budu zase "v tom" Po tom, co jsem se naprosto náhodou stal svědkem mailové korespondence pilotů F3K ohledně nominačních kritérií, se mi konečně rozsvítilo :-) a uvědomil si, že než abych se přes zimu jen tak poflakoval, budu na sobě trošku pracovat. V zimě byl vždy nejlepší trénink na...
12.11.2014 08:46

Celokovový stativ F3B za hubičku!

Velice pěkně provedený stativ pro zaměřovadla F3B seženete na tomto e-shopu: www.stativy.com     V geodetických stativech mají v nabídce pouze jeden typ za 888,-Kč včetně DPH :-) Mám jej již doma a musím říci, že za tu cenu není co řešit. E-shop solidní, za 3 dny ho měli k...
12.11.2014 08:50

9 gamový JETI RX R9 EX

Zde odstrojený devítikanálový přijímač, který je 100% odzkoušený v modelech F3B. Dostal se na cca 8,5 gramů, takže by již do F3Káčka mohl jít...
14.11.2014 08:12

TERMÍNY F3B ZÁVODŮ V ROCE 2015