www.f3x.org

5.MB CUP 2017

 
 

O uplynulém víkendu se na soukromém letišti Loučeň konal 5.ročník soutěže rádiem řízených modelů větroňů kategorie F3B, 5.MB Cup.

Tento závod je každoročně zařazen do vrcholového seriálu soutěží Světového poháru vedle dalších osmi soutěží v Německu, Francii, Švýcarsku, Belgii a USA. Tak jako v každém ročníku vyšlo dokonalé letové počasí a tak se podařilo odlétat naprosté maximum! V letošním roce přijelo 40 pilotů z celé Evropy včetně Švédska trénovat na nadcházející Mistrovství Světa, které se již za dva měsíce koná rovněž v České Republice.

Kategorie F3B je tím nejnáročnější co si lze v leteckém modelářství představit. Modely mají rozpětí kolem třech metrů a základní hmotnost cca 2 kg, která se pro rychlostní let zvyšuje až na 4 kg! Materiály pro výrobu soutěžních větroňů se používají naprosto shodné se soutěžními monoposty Formule 1. Při závodním letu se dosahuje rychlostí kolem 200 km/h a tak je postaráno o náležitou porci adrenalinu pro piloty i celý soutěžní tým!

Organizace závodů této kategorie je velice náročná na pořadatelský tým, který musí být naprosto sehraný a dost početný. Při závodech jsou soutěžní týmy pod velikým tlakem a tak není nouze o vyhrocené situace, kdy pořadatel musí ukázat velice značnou míru profesionality, znalostí problematiky a v neposlední řadě pevných nervů a rozvahy!

Za dva letové dny se podařilo odlétat čtyři celá kola a finální úlohu C- rychlost z kola pátého! Na prvních třech místech se umístili piloti z Rakouska a Německa:

 

 

V letošním roce celý tento úspěšný závod opět podpořila společnost UBC s.r.o. a přispěla tak k dalšímu rozvoji tohoto nádherného sportu! Nebýt osvícených mecenášů, mnoho nádherných projektů by nebylo nikdy uskutečněno, toto platilo před sto lety a platí to i dnes!

Za celý pořadatelský tým Libeňského modelářského klubu Praha 8 upřímně děkuje jeho předseda Pavel Marek

 

 

 

Start list + winchline position 
 
 
 
 

Šlapka na naviják

Firma VP CENTRUM změnila doménu svého eshopu.
Od nich jsem si před 5 ti roky kupoval nožní spínač na naviják a stále funguje EXCELENTNĚ. Cena cca 200 Kč!
 

RC TROJBOJ: TARANIS-JETI-WEATRONIC

aneb....nejslabší, máte padáka

   

 

Poslední dva zimní měsíce jsem se snažil získat veškeré dostupné informace ohledně modelářských systémů 2,4 Ghz. Jednalo se mi o praktické zkušenosti, testy dosahu, vzniklé problémy atd. Pokud byste chtěli to samé, tak věřte, že na konkrétní zkušenosti (mám na mysli skutečné otestování a porovnání) prakticky nenarazíte!

Stovky příspěvků je napsáno vždy formou: létám s tou a tou značkou aparatury a nemám s ní problém......nebo: Franta říkal, že nějaký člověk z Horní Dolní spadnul na rádio....nebo: Jooo to je jasný, to je ta a ta značka a ta má malý dosah.

Podle mě je to dáno jednak leností uživatelů (nechce se jim běhat po poli s GPS), absolutním nezájmem (což nechápu), nebo a to je podle mě ten zásadní důvod většiny,totálním alibismem spojeným s ješitnostíía strachem. Prostě se dotyčný jednou rozhodne pro nějaký výrobek, je jedno pro který a ve své hlouposti mu začne slepě věřit. Nechce připustit pochyby o svém rozhodnutí a tak létá s tím pro co se rozhodnul a na testování nikdy nedojde. Přitom si většina ani neuvědomuje, že nejdůležitější na současných aparaturách není design, nebo snad programové vybavení. Tím zásadním požadavkem je logicky kvalita spojení mezi vysílačem a modelem! Platilo to vždy, jen mi přijde, že jsme si v dnešní době zvykli příliš věřit marketingovým nesmyslům výrobců.

Takže jsem se tuto zimu rozhodl, postoupit na cestě k poznání o kus dále a v reálném testu porovnat několik systémů. Nutno podotknout, že veškeré soupravy nebyly zapůjčeny od kteréhokoliv výrobce, ale zakoupeny u standarního prodejce mou osobou a všechny byly ve 100% stavu! Ve všech jsem měl nainstalovaný aktuální firmware pro Evropu. Jednalo se o zkoušku pozemní a jistě ne úplně ideálně provedenou, na druhé straně všechny RX v tom byly stejně, žádný nebyl zvýhodněn před ostatními. Přijímače se servy byly umístěny na jedné plastové desce o rozměru 50x25 cm, kterou jsem připevnil na stativ do výšky 80 cm nad zemí. Testoval jsem tři systémy, FrSky-Taranis s osmikanálovým RX, Jeti DS-16 s 9EX RX a Weatronic BAT 60 s RX Smart 8. Stativ s přijímači byl na místě, na desku jsem měl namířenou kameru, která snímala pohyby serv a zároveň zazanamenávala informace z vysílačky, do které jsem popisoval co se děje na druhé straně barikády. Tzn, tři přijímače, tři serva a dvoje aku. Vše jsem zapnul, pod zadní okno auta jsem položil do řady tři vysílače a všechny rovněž zapnul. Zapnul jsem záznam videokamery a pustil vysílačky. Vynuloval počítadlo km v autě, vynuloval GPS a vyrazil směrem ke konci betonové dráhy, v bývalém vojenském prostoru u Mimoně. První zastávku jsem udělal v cca 300 metrech, kdy začaly všechny vysílače hulákat výpadky telemetrie a signálu. Pochopitelně že byly v autě za zavřenými dveřmi kufru! Po daných úsecích jsem pak vždy zastavil, a postupně vzal do ruky všechny vysílače. Nahlásil jsem do vysílačky stavy telemetrie a třeba i polohu TX vůči přijímačům. Díky průběžnému nahrávání chování serv na video jsem si pak v klidu mohl udělat vlastní úsudek! Takto jsem dojel až do 1300 metrů. Veliké rozdíly byly v tom, jak se jednotlivé značky vyrovnávají se ztrátou a následnou obnovou signálu. Absolutní dosah se lišil řádově o 50%, rychlost obnovy komunikace mezi Tx a Rx byla od cca 0,5 sek po cca 2-3 sek. Podobné testy jsem zopakoval několikrát a lišily se pouze v různém počasí, které panovalo v den testování.

Nyní mám jistotu, že jsem daleko moudřejší než většina internetových diskutérů na téma přenosu na 2,4..... prostě není nad vlastní zkušenost!

 

Rekapitulace RC trojboje:

Počet hodin strávených přípravou a vlastním testováním: cca 18 až |20

Počet ujetých km: cca 200

Celkové náklady: hodně

 

letu zdarec.....pavel

 

MAG+ Lomcovákův strojek, který opravdu stojí za to!

Osazení svého Avatara jsem doplnil touhle nádhernou věcičkou! Vůbec nechápu, jak jsem jí ty roky co ji Lomcovák nabízí mohl tak sprostě přehlížet!
 
 
Funguje krásně a konečně budete znát stav svých zdrojů v modelu. Roman nyní inzeruje, že do roka a do dne půjde propojit s Jeti telemetrií a na svém vysílači DC-DS uvidíte hodnoty napětí, maximálního proudu a hlavně, odebrané kapacity!!! Vždy jsem o přijímačové baterie velice pečoval a po létání jsem je na nabíječce kontrolovaně vybil. Měl jsem vždy absolutní přehled o jejich stavu, až jednou......
To jsem si takhle na Rané užíval dokonalého větru a létání na svahu. No a tenkrát jsem do eroplánu naložil vše co jsem měl, toto se stane málokdy. Díky plnému naložení a extrémnímu větru byl odběr z rx baterek výrazně vyšší. Baterky zdechly. Můj model přistál daleko za kopcem, s napůl otevřeným butterfly a myslím, že dopadl úplnou náhodou dobře.
 
....pavel

Děti, jsou tady vánoce! Ježíšek mi nadělil Avatara F3B...... Zalétáno 29.12.2015 !

Dnes jsem si přivezl nový F3X stroj AVATAR. Výrobcem je Jiří Tůma a duchovním otcem nestor F3B Guenther Aichholzer z Rakouska. Podle mě se jedná o jeden z nejlepších modelů na F3B scéně posledních let. Navíc mi přijde opravdu nejhezčí ze všech :-)  Jeho provedení je naprosto precizní a dokonalé, hluboce smekám před rukama jeho stvořitele!

Osazení strojku bude následující:

Serva v křídlech 4xKST DS 225MG, v trupu 2x Graupner DS 3781, 5x aku 1300 mAh XCELL MIBED 2/3 A (MICHALBEHENSKY EDITION)

RC systém je zatím ve hvězdách, na výběr je Jeti DC16 s rx R 9 EX nebo nový Tarnis plus s rx X8R s famózním SW Open TX....uvidím co vyndám ze skříně :-)

 

Přístup k zákazníkovi, Jeti story na 1 !!!

Po roce používání soupravy Jeti, začal její originální kufr jevit známky rozpadu. Panty se uvolnily, začal se odlepovat hliníkový polep. V mém modelářském životě mi originálních kufrů k top vysílačům prošlo několik. Graupner, Robbe i originál Futaba. Jeti kufr je na první pohled ze všech nejhezčí, avšak vyrobený nejhorším číňanem. Možná hraje roli to, že poslední originální kufr od jiných výrobců jsem kupoval s vysílačem Futaba MZ 14 v roce 2004. Tento byl opravdu megaprecizní.

Každopádně o čem chci napsat je akce kulový blesk. Toto úterý to ve mě bouchlo, během 10 ti minut jsem kufr vyprázdnil a zabalil do krabice. Reklamační protokol jsem napsal tlustou barevnou fixou co jsem v běhu ukradl dětem z pokojíčku a za 15 minut byl balík na poště...........

Dnes je pátek a poslíček z PPL mi volá, že má pro mě balík. Očekával jsem cokoliv, vím jak se často u reklamací postupuje. Mohli mi ji teoreticky zamítnout kvůli mechanickému poškození, mohli mi panty opravit. V Jeti zvolili asi to nejlepší řešení, poslali mi výměnou nový kufr. Nedělám si iluze o důležitosti zákazníků v očích mnoha tuzemských firem, ale v Jeti mi prostě viděli do hlavy. Bylo jim jasné, že pokud by zvolili jinou varientu řešení reklamace, již bych bral jejich výrobky s rezervou a třeba bych hned začal lítat s tou hyperaparaturou z Číny co mi ten samý den přišla v druhém balíčku :-)

Prostě takový proklientský přístup si zaslouží obrovskou pochvalu!

pavel

LETECKÉ MUZEUM Mladá Boleslav-tip na podzimní výlet - fotky od Mariánky Markové (7let, foceno telefonem Nokia 430)

/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa000-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa001-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa002-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa003-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa004-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa005-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa006-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa007-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa008-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151028-wa009-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151101-wa000-jpg/
/album/letecke-muzeum-mlada-boleslav/img-20151101-wa001-jpg/

Podzimní euforie    

Před 14 ti dny jsme se ocitli od pátku do neděle v Jizerkách a Krkonoších. Bylo nádherné počasí a zážitky máme opravdu krásné!

Blízká setkání s Járou Cimrmanem v pojizerské obci Příchovice ve mě zanechala hlubokou stopu, avšak sobotní dvouhodinové létání s Bravem v azurovém počasí pohladilo mou leteckou duši zdaleka nejvíce! Nádhera.......

letu zdar

pavel

JC+BR

/album/podzim1/jcaja-jpg1/
/album/podzim1/majak2-jpg1/
/album/podzim1/majak-jpg1/
/album/podzim1/svetobeznik-jpg1/

První RC soupravy pro F3X mašiny!

Včera jsem si u Franty Bayera zavzpomínal na dávné časy. S těmito RC soupravami jsme kolem roku 1989 začínali létat soutěžní kategorie F3X brusů. Jednalo se o vysílače v krabicích a s ovladači Modela, avšak s naprosto odlišným kodérem, který již obsahoval důležité mixy funkcí pro soutěžní létání. Mix křidélka-směrovka, vztlakové klapky-křidélka, butterfly, výškovka-vztlaky a hlavně se třemi polohami klapek s výškovkou pro úlohy start, termika a rychlost!Rozhodně si rozklikněte detail fotografií, nechce se věřit že vysílače byly schopny ovládat soutěžní modely s 3 klapkovým křídlem! Všimněte si na jednom z vysílačů samolepky z kontroly vysílačů na Mistrovství Evropy v Popradě 1990! Celou elektroniku vymýšlel a vyráběl Marcel Vondruška z Libeňského klubu. Byly to nádherné časy :-)

RANÁ 2015 - UŽIJTE SI KRÁSNÉ LETECKÉ LÉTO !!!

Bravo F3K DLG  ...... TŘIKRÁT SLÁVA !!!

Bravo mě donutilo napsat po několika měsících další článek sem

Bravo mě přimělo vyndat po 6 ti měsících svůj fotoaparát SONY NEX 5

Bravo mi stále nedá spát a ráno i večer chodím létat

Již na podzim jsem se zde zmínil o tom, že jsem si pro zpestření zimních dnů pořídil dva modely F3K. Byl to kevlarový STEIGEISEN a lehký VORTEX. Přes zimu jsem s nimi nalétal tak 10 až 15 hodin čistého času, což je proti 0 hodinám v minulých letech paráda! Zažil jsem s nimi krásné chvíle na sněhu, za sluníčka, ve větru i v totálním oleji. I když mé schopnosti vyhodit model do obřích výšek dobrých pilotů jsou prachbídné, začínal jsem tušit, že potřebuji postoupit o stupínek dále. Absolvoval jsem pár soutěží zimní ligy, pak Melník, Zlín a minulý týden Jižní Čechy. Většina modelů mi letovým projevem připadala velice podobná těm mým strojkům. Jediné v čem se lišila byla hmotnost, kterou výrobci tlačí fatálně blízko 200 gramové úrovni a extrémní tuhost celokarbonových konstrukcí. Když vzpomenu na dobu před 12 ti lety, kdy jsem vyráběl soutěžní strojek ABSALUT DLG s letovou váhou 335 gramů, tak mi maličko zůstává rozum stát. Avšak za 12 let, je to vývoj vlastně jenom o pár gramů ...chachaaa  Zkušenosti z košťat F3B jsou naprosto jednoznačné. Čím tužší model, tím lépe! Pochopitelně v kombinaci s nízkou hmotností. Po podrobné analýze okololétajících modelů jsem jako optimální řešení vybral dva kandidáty. Ukrajinský SNIPE a nový model BRAVO od Ivoše Bratršovského. Oba mají štíhlejší koncepci a obecně mi přijdou při startu daleko živější, což začínající pilot jako jsem já potřebuje! Protože jsem si chtěl užít ještě tuto sezónu a naskytla se možnost domluvit se přímo s Ivkem, padla volba na Bravo. 

 

Pravidelní čtenáři mého plátku jistě tuší co bude následovat, když už jsem se dostal k napsání tolika řádek.....VELIKÁ CHVÁLA! Model BRAVO JE ABSOLUTNĚ DOKONALÝ STROJEK! Jeho chování při hodu, při kroužení, ve větru i v bezvětří naprosto nemá chybu! Díky skvěle navrženému systému dovažování speciální trubičkou se zámkem, je doladění modelu do daných podmínek otázkou cca 15ti sekund. Můžete jít na start a těsně před hodem zasunout tu správně těžkou trubičku, ano slyšíte správně! K modelu jsem dostal 3 různé balasty, které vypadají stejně, ale nejsou stejné! I když mi systém Ivo vysvětloval, stejně jsem jej nepochopil. Tuhost křídel je naprosto famózní a řemeslné zpracování bez jediné chyby. To, že je model velice poctivě zpracován dosvědčí 30 dalších pilotů, kteří viděli můj maličký karambol na posledních závodech, kdy jsem hned při hodu na vrcholu skončil ve sluníčku a po cca 10 ti sekundách rozhlížení se mi model zapíchl 4 metry vedle cca 16 cm hluboko kolmo do země. Eroplán jsem tahal oběma rukama a až na jedno utržené servo na křidélku se mi N.I.C. nestalo! Takové modely do dnešního dne vylétaly pouze z dílny Vaška Vojtíška! Každopádně se s eroplánem konečně přibližuji 50 ti metrové výšce po hodu a doufám, že měřených cca 65 ti až 75 metrů co dává Ivo také za nějaký čas dosáhnu. Když vím, jak je těžké se při startu u F3B modelů dostat o 10% výše, tak se u F3K na těch 20% opravdu těším. 

Po zkušenost se seřizováním posledního modelu F3B Pitbull, kdy vše začalo opravdu dobře fungovat až při posunutí těžiště hodně dozadu, jsem aplikoval to samé. Opravdu je toto důležité i při kroužení v termice i když dříve jsem tomu nepřikládal valný smysl. Pokud mám slabé podmínky, tak se těžiště vzadu projeví přímo blahodárně na výsledné výkony! Nesmíte to pochopitelně přehnat a skončit ve vrtáku zapíchnutí v hromadě hnoje! U BRAVO jsem proti doporučení Ivošoše dostal o mnoho mm vzad a stále to uřídím celkem v pohodě ……..venku je tak krásně, jdu si párkrát hodit

 

letu zdarec.....pavel

Zde odkazy na kanál YOUTUBE

BRAVO F3K

/album/bravo-f3k/dsc03854-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03857-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03852-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03848-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03874-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03864-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03882-jpg1/
/album/bravo-f3k/dsc03881-jpg1/

Zaměřovadlo F3B    

Zde několik fotografií nového zaměřovadla. 

Vyrobeno ve specializované firmě na CNC obrábění, KOVOHAKEN s.r.o.

 

Vyhledávání

Kontakt

Pavel Marek

 

JETI DS-16 detailně ve fotografii

Třeba někomu z vás fotky pomohou v rozhodování, jaké rádio si pořídit na novou sezónu.

Poněkud slabší světlo vyhnalo ISO až ke 3000 :-( tak mi odpusťte poněkud horší detaily.

Vše uloženo na mém RAJČETI

pavel....

NOVINKY NARUBY

Vím, že jen málokdo si najde čas k prolistování starých vydání časopisu. Proto Vám předkládám své pradávné články přímo na talíři. Pro mnohé to může být zajímavé počtení!

pavel....

Novinky

17.11.2010 07:26

BAZAREK

Prodám dva PCM G3 5014 Futaba 35 MHz. Létané POUZE ve větroních. Kosmetické nedostatky- poškrábané krabičky od úzkých trupů těch našich košťat :-)))))))))) 2ks po 1200,-Kč  Nákupní cena v USA pred 3 mi lety cca 4500,- Kč :-) Rx Futaba 149 DP  35 MHz za 1000,-Kč   toto je stále...
17.11.2010 07:41

ANKETA !!!

Prosím hlasujte v anketě nalevo.........  
20.01.2011 07:11

Rx aku do F3B

  DOKONALÉ V PONDĚLÍ JSEM OBJEDNAL A ZAPLATIL AKUMULÁTORY OD NĚMECKÉ FIRMY CS-ELEKTRONIC velikost 2/3 A 1600mAh  https://cs-shop.de/cms/   ZBOŽÍ MI PŘIŠLO DNES ! konečně mám rozumné baterky do F3B koštěte huraaaa TAKTO SE OBCHODUJE, AŤ SE JDOU VEŠKERÉ NAŠE E-SHOPY...
20.01.2011 07:13

SUPER SADA 35 MHz RX plus vf

3x profi RX Futaba + vf TM14   RC modely › elektronika › přijímače Prodám tuto krasnou sadu na 35 MHz :-) 2x PCM G3 rx 5014 , 1 x PCM 1024 149 DP , vf modul TM14 pro Evropu, tzn siroke A pásmo plus komplet B pásmo Ke 149 ce dodám krystaly nad pasmem, 284 a 285 kanál :-)...
04.02.2011 03:35

Třikrát sláva !!!

Jeti zrovna dvakrát "nemusím" I když jsem kdysi vyrůstal s jejich regulátory, mám k těm jejich podivně barevným krabičkám jistou averzi :-) Od doby, kdy jeden známý nacpal jejich sedmikanálový přijímač do velkého větroně s tím, že jo to OK. Takoových lidí jsem pak videl ještě mnoho. O...
06.02.2011 04:33

Nikdy neříkej nikdy!

Po neskutečném trápení nekdy kolem roku 1997-1999 s "profi" miniservy servy od Graupnera 3241, kterym se obcas dle nálady, protocil potenciometr vuci výstupni hrideli, jsem se zařekl UŽ NIKDY VÍCE! Ta serva tenkrat stala opravdu balik a my jich naneštěstí nakoupili peknou hromádku....
06.02.2011 06:50

Nová šablona mého webu

Použil jsem novou šablonu pro tento web :-) Snad to zvládnete :-))) pavel.....
07.02.2011 08:11

Propozice Mistrovství ČR

Propozice Mistrovství ČR F3B 2011
08.02.2011 19:40

Minikamera

Pro odladění mého nového ROXY race jsem objednal minikamery z Hong Kongu. Je to nadhera Pro porovnani s miniservem do kridel DS 3288 Váha po vyndani z krabicky cca 9-10 gramu včetně LiPol aku a karty pavel....  
16.02.2011 05:10

Měření tahu serv Hitec HSG 5084

Tato serva jsem jednu sezónu používal ve svém závodním strojku Tanga od Bretamodel. Musím říci, že jsem je tam dával s maličkou nejistotou a obavou o jejich dostatečnou sílu. Nicméně celou sezónu 2009 fungovala naprosto v pohodě a bez problémů. Otázka byla, zda jsem s modelem Tanga až tolik...
27.02.2011 19:05

Aku do Roxy - kapacita

 Konečně jsem zformoval sadu do Roxy z akumulátorů od CS-ELEKTRONIC velikosti 2/3 A 1600mAh. Při nabíjení i vybíjení 1A jsem došel po čtyřech cyklech na 1400mAh. To mi přijde více než dobré! Jsem absolutně spokojený! pavel..... 
05.03.2011 05:34

ROXY race - doplněno

Ve čtvrtek 17.2  jsem si přivezl nový ROXY  s pracovním označením RACE(k) :-) Fotografie jsou z mého mobilu Xperie mini za pomoci 500W halogenového reflektoru. Takže omluvte kvalitu prosím Základní specifikace: Celý model měl být diametrálne tužší, než můj původní Roxy, se...
10.03.2011 06:27

ROXY race - zálet v Ústí

ROXY race - ZÁLET v USTÍ aneb...to je hustý to je hustý Včera jsem měl naplánovanou účast na zasedání SMČR ve Svitavách. Měl být pěkný den, takže jsem si ROXYho přibalil do auta. Na "plodné" schůzi jsem se potkal s Vaškem Vojtíškem,který měl v plánu jít také  ladit svůj nový stroj...
01.04.2011 14:34

ROZLOŽENÍ OVLÁDACÍCH PRVKŮ NA PALCOVÉM VYSÍLAČI

  ROZLOŽENÍ OVLÁDACÍCH PRVKŮ NA PALCOVÉM VYSÍLAČI tak jak ho používám já pro soutěžní létání s větrůňky F3B :-) Po příspěvku od Romana na Lomcováku jsem tedy přispěl i já svou troškou (omlouvám se za časté použití slova přepínač :-) Přepínače, na kterých jsou polepky používám. Pravý přepínač...
04.04.2011 03:47

Láska na první pohled. TOHO PTÁKA PROSTĚ MUSÍM MÍT !!!

O víkendu na Rané jsem se po dlouhé době zamiloval ! Za 70 USD je to ještě levná návštěva vykřičeného domu :-) pavel........
12.04.2011 06:26

Mistrovství ČR F3B 2011 změna termínu !

POZOR !!! Termín přeložen o týden zpět na 2. , 3. a 4. září. Je to z důvodu kolize s F3B závody v Mnichově. Věřím tedy, že takto bude účast závodníků již 100% ! Pavel Marek - ředitel Mistrovství ČR F3B 2011  :-)  
09.07.2011 09:53

Ubytování na Mistrovství ČR

Hned vedle letiště by měl byt k dispozici penzion v hezkém prostředí ranče. Pokud byste měli zájem o ubytování,dejte mi prosím vědět abych jej mohl předběžně zarezervovat :-) Jinak ubytování ve stanech na ploše je bez problému. TOI TOI bude k dispozici, voda nikoliv.     Zde jsou odkazy...
09.07.2011 12:00

Pojištění u ČESKOMORAVSKÉ MODELÁŘSKÉ ASOCIACE :-(

Tak to je hustýýýý! Někdy v dubnu jsem zde psal o pojištění. Záhy jsem pojištění zaplatil a dovolil jsem si chtit nechat poslat veškeré papíry na jinou adresu než mám uvedenou v online formulaři na pojištění......no a to je vše. Od té doby, tedy cca 3 měsíce, si dopisuji s Václavem Jankem a dokola...
05.08.2011 10:51

PILOTI F3B, MÁTE JEDINEČNOU PŘÍLEŽITOST UKÁZAT SVÉ SCHOPNOSTI!!!!

    Zvu, hledám, lákám... V sobotu 10. září bude na modelářském letišti Nesvačily kousek za Benešovem čtvrtý ročník Nesvačilského podívání. Mottem více než tříhodinového programu je "Letecké modelářství je krásné!". Rád bych to dokázal i na příkladu kategorie F3B a proto hledám dva či...
13.08.2011 06:57

Mistrovství ČR F3B je nyní s MEZINÁRODNÍ ÚČASTÍ !

Po náročném nočním jednání se zástupci SMČR je naše mistrovství nahlášeno jako Mistrovství ČR s mezinárodní účastí. Takže přátelé ze SK a PL jste srdečně zváni! Pokud znáte někoho z venku, kdo by chtěl přijet na náš velkolepý podnik, prosím pozvěte ho! pavel.....
15.08.2011 09:07

Generálním sponzorem Mistrovství ČR F3B 2011 se stala firma SAPHO s.r.o !

S potěšením oznamuji, že se mi podařilo vyjednat generálního sponzora letošního mistrovství, společnost SAPHO s.r.o.     Výhradně česká firma SAPHO byla založena v roce 1990 jako rodinný podnik. Původní síť maloobchodních prodejen se sanitární technikou byla postupně...
26.01.2012 13:56

Nový design mého webu

Milí příznivci těchto www. Tak jako každoročně i letos jsem pozměnil tvář mých webovek. Věřím, že Vás tato změna příliš nezaskočila a již nyní se těšíte na mé nové příspěvky. Od září kdy proběhlo naše Mistrovství ČR F3B jste tu toho moc nenašli, ale vězte že bude líp! Letu zdar i v roce 2012...
18.04.2012 12:44

SANWA SD10

SANWA SD10 Po sezóně 2011 jsem svou Futabu T12FG dal z domu, takže nastal po dlouhé době prostor pro přemýšlení. Na sklonku léta mi z Číny přišla Turnigy 9X za nádherných  54 USD  s několika RX v ceně kolem 10USD, takže na poletování s EPP jsem měl rádio více...
25.04.2012 23:18

7 dní se Sanwou..zamiloval jsem se :-)

První týden osahávání Sanwy SD 10 mám za sebou, takže zde jsou mé postřehy: Co je hodně FAJN? -rádio je opravdu na LÉTÁNÍ a nikoliv na teoretizování a vymýšlení fikivních nastavení modelů doma od notasu na diskusních fórech :-) -vysílač na mě působí čím dál více jako poctivý výrobek který...
11.08.2012 06:07

Již příští sobotu Mistrovství České Republiky F3B!

Již příští sobotu, 18.8. začíná MČR 2012 F3B v Hořicích! Přijeďte se podívat na zápolení ostřílených borců i nás rekreačních závodníků! V Hořicích pravidelně vládne klid a pohoda zalité do adrenalinového dresinku! Zčínámé létat v 9 hodin a zápolení pokračuje až do neděle! pavel....
24.08.2012 07:59

Jaro Muller

Narazil jsem na nový web legendy mezi výrobci kompozitových modelů, Jaro Mullera. Jara již prostě nebavilo polehávání u bazénu a věčné chození na golf a tenis a začal opět patlat letadýlka :-) Podle provedení webu bych řekl, že se vrhnul i na tvorbu svých www. Klikněte i na barevná schémata.........
05.09.2012 06:17

Hořická TRUBICE 2012 – Mistrovství ČR F3B

Hořická TRUBICE 2012 – Mistrovství ČR F3B Když jsem v pátek přijel z práce v 17.30 domu, měl jsem toho tak akorát. Během 40 ti minut jsem naházel všechny nutné krámy do auta a na otření hadrem, nebo ofouknutí kompresorem již bohužel nezbýval čas. Pokud během 12 ti měsíců jdete jednou létat na...
23.10.2012 22:25

Zemřel Libor Malák, zeloživotní člen Libeňského klubu

Dnes, 23.října 2012 jsme se rozloučili s Liborem Dne 16. října letošního roku zemřel celoživotní člen našeho Libeňského modelářského klubu, náš přítel a kamarád, Libor Malák. Bylo mu pouhých 51 let. Vzpomeňme na Liborka s láskou a radostí v srdci, bude nám všem nesmírně...
02.11.2012 05:54

1. MB Cup Mladá Boleslav 2013

Přátele, kamarádi. Po dvou úspěšných ročnících Mistrovství ČR F3B v Mladé Boleslavi (2009 a 2011), začínám chystat další luxusní závody. Tentokrát se všichni můžete těšit na opravdu "světové" zápolení v rámci World Cupu 2012. Skutečný a definitivní termín bude 6. - 8. září 2013. Všechny...
14.11.2012 14:46

Lindinger opět zabodoval !!!

V pátek jsem byl zalétat svůj nový strojek a na závěr dne jsem zjistil, že mi odešla elektronika jednoho serva Graupner/JR DS 3288. Vzhledem k tomu, že chci tuto sobotu jet do Poříčí polétat si v mlze, neměl jsem mnoho času. V pondělí v 6.00 hodin ráno jsem si objednal dvě tato serva na shopu u...
01.12.2012 12:39

Po 18 ti letech...........

Po 18 ti letech..... Přesně v roce 1995 jsem si naposledy zalétal se soupravou Graupner MC20. V té době to bylo to nejlepší rádio pro soutěžní létání v kategorii F3B co bylo na trhu. Od té doby až do loňského roku už to byla pouze a jedině Futaba, která mě provázela při jakémkoliv létání....
02.12.2012 20:44

MX 20 Hott - pokračování skororecenze-opraveno 9.1.2013

Takže dnes jsem pokračoval v seřizování své vosy Fosy :-) Při teplotě mínus 3 stupně to bylo lahodné létání na letišti aeroklubu Mladá Boleslav. Základní nastavení modelu pro všechny letové úlohy jsem pochopitelně provedl doma v teple krbovek, nicméně to nejdůležitější vždy probíhá na...
03.12.2012 21:13

Nové letecké muzeum v Mladé Boleslavi !

Již v roce 2013 bude otevřeno nové letecké muzeum v Mladé Boleslavi, budova už vpodstatě stojí a fotky dodám v dohledné době! Zde odkaz na projekt, vypadá to impozantně a pro mě velice pěkně! https://www.hlavacek-partner.cz/cs/projekty-projects/hangar-muzeum-nadace-metodeje-vlacha/ Můžete...
06.12.2012 06:13

Není to žádná legrace ... vlastně je

Při posledním poletování jsem si jen tak cvičně vypnul mix směrovka do křidélek. Mé uvažování bylo následující: již tak před 13 ti lety jsem se začal opravdu cíleně učit řídit směrovku zvlášť. Do té doby jsem to moc neřešil, ale postupem času jsme pochopili, že nejen při kroužení v termice je...
18.12.2012 05:26

Jednou ráno ....... aneb prozření po 10 ti letech :-)

Po poslední diskuzi v Poříčí se mi v hlavě usadil červíček a začal hlodat. To že model F3B seřizuji pro každý letový režim zvlášť je samozřejmostí (bavím se o fázích letu). Posledních cca 7 až 10 let je mnoho pilotů, kteří používali a používají na každou letovou úlohu zvláštní paměť modelu. Je to...
23.12.2012 17:02

Plnohodnotný RX GR12 - nádherná miniatura!

Plnohodnotný přijímač GR12, ideální velikost do mini F3K :-)
06.01.2013 06:11

Mrňous F3K - dokonalá pohoda

Poslední den roku 2012 jsem zalétal nové letadélko. Už dlouho jsem nezažil tak nádherný pocit z nového strojku. Bez jakýchkoliv obav z případného šrotu a s klidem šlo nové éro do vzduchu........a byl to božský zážitek Od roku 2000 kdy jsem se začal věnovat kategorii F3K jsem si mnohokrát...
09.01.2013 06:51

MX-20 - doplnění, oprava

Před měsícem jsem v článečku o vysílači MX-20 psal o absenci trimování odtokové hrany v daném letovém režimu. Po nějaké době je níže uvedená oprava mého tvrzení. Původní text: Proti Sanwě má MX20 o dva letové režimy více. Toto jsem velice dobře využil při startu, kdy po odhození po cca 1...
03.03.2013 10:35

Graupner HOTT - data

Tak konečně jsem se včera dostal na letiště a užil si sluníčkový den se svou Mariánkou a Fosou! Také jsem veškerá data zaznamenával a vlastně poprvé prohlédnul v Manageru HOTT. Výsledek je podle mne naprosto famózní a uspokojí 90% pilotů a to i soutěžních! Odchylky jednotlivých letů byly u...
28.03.2013 10:33

Graf Graupner SJ HOTT

Graupner HOTT Manager pro detail grafu klikněte :-)
25.05.2013 19:35

FULL CARBON Kyrill F5D na prodej!!!

Jakub si navařil šálek příliš silné kávy a tak se rozhodl jej prodat :-)   Soutěžní speciál FULL CARBON Kyrill F5D 320 Km/h   Prodám nový, neletěný soutěžní model pro kategorii F5D s nejlepším pohonem na světě, motorem Neu. Model je kompletně vyroben z uhlíkových vláken...
14.06.2013 05:47

Letecká fotografie a video

Po několikaleté odmlce jsem se vrátil k letecké fotografii a videu. Technika jde mílovými kroky kupředu a já u toho nemohl chybět. Snímky pořizuji ze 4kg hexakoptéry, fotoaparátem Samsung řady NX se snímačem s rozlišením 20 mpx s možností natáčení videa ve full HD kvalitě. Fotoaparát je umístěn na...
25.06.2013 08:34

Soutěž Světového poháru F3B v Jeseníku vyhrál PETR HULÍK!!!

Petře GRATULUJU! Obstát v konkurenci 65ti pilotů z celé Evropy a takto famózně je vykostit, navíc s úsměvem na tváři, to si zaslouží VELIKOU POCHVALU! Držím Ti palce do dalších závodů tohoto roku a věřím, že se na konci sezóny ukáže, kdo je opravdu TOP pilot. Nechť ti vydrží nejen dobrá pilotní...
17.09.2013 10:14

1. MB Cup Mladá Boleslav - PODĚKOVÁNÍ

 Takže konečně si plním svou povinnost, kterou jsem si zadal již v roce 2009 po prvním Mistrovství ČR, které jsme s kamarády uspořádali. Myslím, že poděkování všem pořadatelům je alfa a omega jakékoliv akce, které dotyční věnují kus svého života :-) První proběhlo na ploše při...
28.01.2014 16:02

1.MB CUP - MLADÁ BOLESLAV - s Martinovým souhlasem převzato z www.f3b.de

    1.MB CUP - MLADÁ BOLESLAV - s Martinovým souhlasem převzato z www.f3b.de Fotogalerie    MB2013-results.pdf (17 kB) MB2013-best in speed C.pdf (9,8 kB) MB2013-best in distance B LAPS.pdf (9 kB) MB2013-best in duration A.pdf (10 kB)   7.8.2013 patřilo letiště...